Offer details
Verwante producten
Beschrijving
Quality of Service (QoS)
• Traffic prioritization (IEEE 802.1p): allows real-time traffic classification mapped to four hardware queues per port
Management
• Simple Web management: easy device management even by nontechnical users enabled by intuitive Web GUI
Connectivity
• Auto-MDIX: automatically adjusts for straight-through or crossover cables on all ports
Performance
• Link aggregation (trunking): groups together up to eight links per trunk to increase bandwidth and create redundant connections
Layer 2 switching
• VLAN support and tagging: supports up to 64 port-based VLANs and dynamic configuration of IEEE 802.1Q VLAN tagging, providing security between workgroups
Security
• Access control lists (ACLs): allow network managers to define classification actions and rules for specific ingress ports
Convergence
• Auto Voice VLAN: recognizes IP phones and automatically assigns voice traffic to dedicated VLAN for IP phones
Specificaties
| Beheerfuncties | |
|---|---|
| Switch-laag | L2 |
| Switch type | Managed |
| Web-gebaseerd management | Ja |
| Quality of Service (QoS) | Ja |
| Multicast-ondersteuning | Ja |
| MIB-ondersteuning | MIB II, RMONv2, SNMP, SNMP-MPD, SMON, MAU |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten | 24 |
| Aantal Combo SFP-poorten | 2 |
| Aantal SFP/SFP+ poorten | 2 |
| Console port | RJ-45 |
| Koperen ethernetbekabelingstechnologie | 1000BASE-T, 1000BASE-TX, 100BASE-T, 100BASE-TX, 10BASE-T |
| Netwerk | |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.1ab, IEEE 802.1D, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Ja |
| Koperen ethernetbekabelingstechnologie | 1000BASE-T, 1000BASE-TX, 100BASE-T, 100BASE-TX, 10BASE-T |
| VLAN=ondersteuning | Ja |
| Verbindingsaggregatie | Ja |
| Spanning tree protocol | Ja |
| Port mirroring | Ja |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 10,100,1000 Mbit/s |
| Datastroombeheer | Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
| 10G support | Nee |
| IGMP snooping | Ja |
| Data-uitwisseling | |
| Ondersteunde data-overdrachtsnelheden | 10/100 Mbit/s |
| Switchingcapaciteit | 8,8 Gbit/s |
| Throughput | 6,6 Mpps |
| Max. overdrachtssnelheid | 1 Gbit/s |
| Packet buffergeheugen | 0,375 MB |
| Beveiliging | |
| SSH/SSL support | Ja |
| Ondersteunde beveiligingsalgoritmen | 802.1x RADIUS, SSL/TLS |
| IGMP snooping | Ja |
| Access Control List (ACL) | Ja |
| Multicast-functies | |
| Multicast-ondersteuning | Ja |
| Protocollen | |
| Beheerprotocollen | LLDP, STP, RMON, SNMP |
| Ondersteunde netwerkprotocollen | LACP, RSTP |
| Design | |
| Rack-montage | Ja |
| Stapelbaar | Nee |
| Kleur van het product | Grijs |
| Vormfactor | 1U |
| Veiligheid | UL, IEC, EN, CAN/CSA |
| Certificering | FCC, VCCI, EN, CISPR 22, ICES |
| Prestatie | |
| Frequentie van processor | 150 MHz |
| Type geheugen | SDRAM |
| Intern geheugen | 8 MB |
| Flash memory | 4 MB |
| Type processor | Ja |
| Processormodel | Marvell 88E6218 |
| Stapelbaar | Nee |
| Packet buffergeheugen | 0,375 MB |
| Energie | |
| AC-ingangsspanning | 100 - 240 V |
| AC-ingangsfrequentie | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Nee |
| Overige specificaties | |
| Latentie | 5 µs |
| Connectiviteitstechnologie | Bedraad |
| Netwerkfuncties | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 10,100,1000 Mbit/s |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 0 - 45 °C |
| Temperatuur bij opslag | -40 - 70 °C |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 10 - 90 procent |
| Luchtvochtigheid bij opslag | 10 - 95 procent |
| Bedrijfstemperatuur, bereik | 32 - 113 °F |
| Virtuele LAN-functies | |
| VLAN=ondersteuning | Ja |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 442 mm |
| Diepte | 238,8 mm |
| Hoogte | 43,2 mm |
| Gewicht | 3,08 kg |
| Inhoud van de verpakking | |
| Gebruiksaanwijzing | Ja |
| Gebruikershandleiding | Ja |
| Certificaten | |
| Certificering | FCC, VCCI, EN, CISPR 22, ICES |
| Verpakking | |
| Gebruiksaanwijzing | Ja |
| Gebruikershandleiding | Ja |