HPE SN6000B 16Gb 48-port/48-port Active Fibre Channel Switch Managed 1U Grijs
- Merk: HPE
- Categorie:
- SKU: QR480A
- EAN: 8861120832290 0886112083229
Offer details
Beschrijving
The HP SN6000B 16Gb Fibre Channel Switch meets the needs of hyper-scale, private cloud storage environments by delivering market-leading 16Gb FC technology and capabilities that support highly virtualized environments. Designed to enable maximum flexibility and investment protection, the SN6000B switch scales from 24 to 48 ports and supports 4, 8, 10, or 16 Gbps speeds in an efficiently designed 1U package. It also provides a simplified deployment process and a point-and-click user interface making it powerful and easy to use. It offers low-cost access to SAN technology while providing "pay-as-you-grow" scalability to meet the needs of an evolving storage environment.
Specificaties
| Beheerfuncties | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) | Ja |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal geïnstalleerde SFP modules | 0 |
| Aantal geïnstalleerde SFP+ modules | 48 |
| Netwerk | |
| Rate limiting | Ja |
| 10G support | Ja |
| Design | |
| Rack-montage | Ja |
| Kleur van het product | Grijs |
| Vormfactor | 1U |
| Energie | |
| Stroomverbruik (typisch) | 110 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Nee |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 0 - 40 °C |
| Temperatuur bij opslag | -25 - 70 °C |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 10 - 85 procent |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 438 mm |
| Diepte | 443 mm |
| Hoogte | 43 mm |
| Gewicht | 9,16 kg |