| Processor |
|---|
| Processorgeneratie | Intel Xeon Scalable 5th Gen |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 160 MB |
| Frequentie van processor | 2,1 GHz |
| Processorfamilie | Intel® Xeon® Gold |
| Processormodel | 6530 |
| Aantal processorkernen | 32 |
| Aantal geïnstalleerde processoren | 1 |
| Processorfabrikant | Intel |
| Maximale turbofrequentie van processor | 4 GHz |
| Geheugen |
|---|
| Intern geheugen | 128 GB |
| Maximum intern geheugen | 8 TB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Kloksnelheid geheugen | 5600 MHz |
| Geheugenslots | 32x DIMM |
| Geheugenlayout | 8 x 16 GB |
| Opslagmedia |
|---|
| Totale opslagcapaciteit | 9,6 TB |
| Ondersteunde RAID-controllers | HPE MR216i-o Gen11 x16 Lanes without Cache OCP SPDM Storage Controller HPE NS204i-u Gen11 NVMe Hot Plug Boot Optimized Storage Device |
| RAID support | Ja |
| Soort optische drive | Nee |
| SSD interfaces | SATA III |
| SSD capaciteit | 1,92 TB |
| Aantal ondersteunde SSD's | 8 |
| Aantal geïnstalleerde SSD's | 5 |
| Ondersteunde SSD-groottes | 2.5" |
| Grafisch |
|---|
| On-board graphics adapter model | Niet beschikbaar |
| Ingebouwde grafische adapter | Nee |
| Netwerk |
|---|
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces |
|---|
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A | 3 |
| VGA (D-Sub)poort(en) | 1 |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 2 |
| Uitbreidingsslots | 2-slots (x16 FH, x16 HH) as standard. Upgradeable to 3rd slot in HH (or remove Slot 2 bracket to be FH at Slot 3) in a 2nd processor configuration. And maximum 2 OCP 3.0 PCIe5 slots. |
| Aantal beheerpoorten | 1 stuk(s) |
| Design |
|---|
| Type behuizing | Rack (1U) |
| Soort optische drive | Nee |
| Rack-montage | Ja |
| Type koeling | Actief |
| Prestatie |
|---|
| Inclusief besturingssysteem | Nee |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Beveiligingseigenschappen | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Beheerplatform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced and HPE Compute Ops Management Refer to the iLO 6 User Guide |
| Software |
|---|
| Inclusief besturingssysteem | Nee |
| Energie |
|---|
| Redundante voeding | Ja |
| Soort voeding | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Aantal hoofdvoedingen | 2 |
| Netvoeding | 1000 W |
| Gewicht en omvang |
|---|
| Breedte | 753,1 mm |
| Hoogte | 42,9 mm |
| Diepte | 434,6 mm |
| Overige specificaties |
|---|
| Beveiligingseigenschappen | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Standard fans | 7x High Performance Fans |
| Opslagschijf type | 5x HPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use SFF BC Multi Vendor SSD |